Supporters

naht nut nasuwt mu eq atl nus nus ucu csa rada voice ual leacan ncb edge mgc mgc comp npg tuc nate ssat sea ssat sra nd mea rec Racism rc  

 

Academics and Universities

Emeritus Professor Sir Tim Brighouse   Dr Jon Berry (University of Hertfordshire)
Professor Geoff Whitty (CBE,  Director Emeritus, Institute of Education, University of London and Professor of Public Sector Policy and Management School of Management, University of Bath)   Ken Jones (Professor of Education, Head of Department, Educational Studies Goldsmiths, University of London)
Marcus Bhargava (Course Leader for Secondary PGCE and Citizenship PGCE, London Metropolitan University)   Emeritus Professor Michael Bassey
Professor Sally Tomlinson (Goldsmiths College, University of London)   Dr Lee Jerome (Head of Initial Teacher Education, Faculty of Social Sciences & Humanities, London Metropolitan University)
Dr Terry Wrigley (Visiting Professor, Leeds Metropolitan University)   Professor Colin Richards (retired, HMI)
Ian Menter AcSS (Professor of Teacher Education, Director of Professional Programmes, Department of Education, University of Oxford)   Nigel Carrington (Vice-Chancellor, University of the Arts London)
Marilyn Leask (Professor of Educational Knowledge Management, Learning Futures Centre, University of Bedfordshire)   Mr Michael Fielding, (Emeritus Professor of Education, Institute of Education, University of London)
Professor David Gillborn (School of Education, University of Birmingham)   Dylan Wiliam (Emeritus Professor, Institute of Education, University of London)
Professor Gus John (Associate Professor of Education and Honorary Fellow of the Institute of Education, University of London)    

Schools and Colleges

Robert Campbell (Head teacher, Impington College, Cambridge)   Kenny Frederick (Head teacher, George Green School, Tower Hamlets)
Anna Sutton (Deputy Head teacher, Grafton School, Islington)   Robin Lonsdale (Head teacher, Falinge Park High School, Rochdale)
Katherine Warren (Head teacher, Mevagissey School, Cornwall)   Wendy Otterburn-Hall (Head teacher, Halley Primary School, London)
Simon Jones (Chair of Governors at Cedars Infant School, Blackburn)   Brian McClarin (Head teacher, King Richard School, Portsmouth)
Sue Ward (Head teacher, Clara Grant school, London)   Chris Dunne (Head teacher, Langdon Park School, London)
Paramjit Bhutta (Head teacher, Stepney Green School, London)   Debra Bailey (Rushey Mead Primary School, Leicester)
Beth Davies (Head teacher, Alltwen Primary School, Port Talbot)   Bernadette Green (Head teacher, Crown Hills Community College, Leicester)
Richard Stone (Head teacher, Fosse Primary School, Leicester)   Susan Rose (Head teacher, Sparrow Farm Infant and Nursery School, Feltham)
Chris Hill (Head teacher, Hounslow Town Primary School, London)   Steve Line (Head teacher, Lindon Bennett School, Hounslow)
Kevin Prunty (Head teacher, Cranford Community College, Hounslow)   Glenys Ingham (Executive Head teacher, Myatt Garden and Beecroft Garden Primary Schools, Lewisham)
Marais Leenders (Head teacher, Brentford School for Girls, Brentford)   Simon Horne (Deputy Head teacher, Alexandra Park School, London)
Richard Brown (Head teacher, The Urswick School, London)   Zoe Howe (Head teacher, Hermitage school, Tower Hamlets)
Gordon Smith (Head teacher, Riddlesdown Collegiate, Croydon)   Heather Scott (Head teacher, Bruntcliffe High School, Leeds)
Liam Collins (Headteacher, Uplands Community College, East Sussex)   Peter Woodman (Head teacher, The Weald School, West Sussex)
Mary Sparrow (Head teacher, Wexham School, Slough)   Dr Chris Meehan (Head teacher, St Cuthberts RC High School, Rochdale)
Anne Swift (Head teacher, Gladstone Road Infant School, Scarborough)   Katie York (Vice Principal, Stockley Academy, Middlesex)
Julie Greer (Head teacher, Cherbourg Primary School, Eastleigh)    

Politicians: MPs, Peers and Councillors

Stephen Twigg MP (Shadow Secretary of State for Education)   Kevin Brennan MP (Shadow Schools Minister)
Ian Mearns MP (Member of the Education Select Committee)   Pat Glass MP (Member of the Education Select Committee)
Alan Johnson MP (Former Secretary of State for Education)   Caroline Lucas MP (Green Party)
Lisa Nandy MP (Shadow Children’s Minister)   Nic Dakin MP (former Principal of John Leggott Sixth Form College)
Lord (Jim) Knight of Weymouth (former Schools Minister)   Baroness (Estelle) Morris of Yardley (former Secretary of State for Education)
Baroness (Glenys) Kinnock of Holyhead   Baroness Hughes of Stretford (former Children’s Minister)
Cllr. Peter Downes (Cambridgeshire County Councillor, Liberal Democrat)   Cllr Richard Watts (Executive Member for Children and Families, Islington Council, Labour)
Steve Rotherham MP (Labour)   Andrew Miller MP (Labour)
Derek Twigg MP (Labour)   Valerie Vaz MP (Labour)
Dan Jarvis MP (Shadow Culture Minister)   Lord (Gulam) Noon (Labour)
Lord (Tim) Clement Jones CBE (former Liberal Democrat spokesperson on Culture, Media and Sport)   David Blunkett MP (former Secretary of State for Education)
Sharon Hodgson MP (Shadow Minister for Children and Families)   Baroness (Joan) Walmsley (Liberal Democrat)
Margaret Hodge MP (Labour, Chair of Public Accounts Committee)   Glenda Jackson MP (Labour)
Roberta Blackman-Woods MP (Labour)   Mike Wood MP (Labour)
Lord (Alf) Dubs (Labour)   Lord (Jeremy) Beecham (Labour)
Baroness (Muriel) Turner of Camden (Labour)   John Hemming MP (Liberal Democrat)
Mike Hancock MP (Liberal Democrat)   Jim Dobbin MP (Labour)
John Leech MP (Liberal Democrat)   Lord (Nick) Clancarty (Crossbencher)
Rob Flello MP (Labour)   Lord (Mike) Storey (Liberal Democrat)

Trade Unions

Christine Blower (General Secretary, NUT)   John Smith (General Secretary, Musicians' Union)
Russell Hobby (General Secretary, NAHT)   Christine Payne (General Secretary, Equity)
Chris Keates (General Secretary, NASUWT)   Toni Pearce (Deputy President, National Union of Students)
Sally Hunt (General Secretary, UCU)   Mary Bousted (General Secretary ATL)
Jon Richards (National Secretary Education and Children’s Services, Unison)   Deborah Lawson (General Secretary, Voice)
Frances O’Grady (General Secretary, TUC)    

Organisations

Dave Boston (Chief Executive, The Schools Cooperative Society)   Dr John Dunford (Chair, Whole Education)
Richard Rieser (Managing Director, World of Inclusion)   Emma Knights (Chief Executive, National Governors’ Association)
David Triggs (Chief Executive, Academies Enterprise Trust)   Sue Williamson (Chief Executive, Specialist Schools and Academies Trust)
John Steers (Chair of Trustees,Council for Subject Associations)   Student Voice
RADA (Royal Academy of Dramatic Art)   National Children’s Bureau
John Thompson (Chair, Learning Education Authority Curriculum Advisors Network)   The London Association for the Teaching of English (LATE)
The Edge Foundation   Socialist Educational Association
Peter Tatchell (Director, Peter Tatchell Foundation)   National Portrait Gallery
COMPASS   Simon Gibbons (Chair, National Association for the Teaching of English)
Jewish Teachers Association   Gordon Taylor OBE (Chief Executive, Professional Footballers’ Association (PFA))
Nigel Utton (Chair of Heading for Inclusion)   Pete Fraser (Chair, Media Education Association)
Sport and Recreation Alliance   Religious Education Council
Let’s Kick Racism out of Football    

Arts and Journalism

Owen Jones (Journalist)   Andy de la Tour (Actor)
Francis Beckett (Author and Journalist)   Alan Gibbons (Author)
James Bierman (Executive Producer, The Michael Grandage Company)   Lyn Gardner (Theatre Critic, The Guardian)
Michael Rosen (Author)   Michael Billington (Theatre Critic, The Guardian)
Dominic Cooke (Artistic Director, Royal Court Theatre)   Josie Rourke (Artistic Director, Donmar Warehouse)
Jacqui O'Hanlon (Director of Education for Royal Shakespeare Company)   Ian Rickson (Theatre Director)
Billy Bragg (Musician and Campaigner)   Michael Craig-Martin (Conceptual Artist and Painter)
Francis Gilbert (Teacher, Writer)   David Pickard (General Director of Glyndebourne)
Kevin O'Hare (Director of The Royal Ballet)   Baroness (Beeban) Kidron (Film Director and Crossbench Peer)
Patrice Baldwin (Chair of National Drama)   Mark Rylance (Actor)
Judy Evans & Sue Trotman (Joint Chairs, National Dance Teachers Association)   Akram Khan MBE (Dancer)
Saffron Burrows (Actor)   Ken Loach (Film and Television Director)
Sir Richard Eyre CBE (Director)   Tasmin Little OBE (Classical Violinist)

 

Sign the petition